Metody udrażniania rur

Niedrożność rur to problem regularnie spotykany zarówno w domach, jak i w firmach, restauracjach, zakładach produkcyjnych. W przypadku domów i mieszkań na powstanie zatorów ma przede wszystkim wpływ wyrzucanie do kanalizacji przez resztek jedzenia i tłuszczu, włosów, zanieczyszczenia te gromadzącą się w rurach, na kolankach, syfonach. Rury zatykają się najczęściej na długich poziomach kanalizacyjnych, gdzie spadki są małe lub nie ma ich praktycznie wcale. Często również problemem jest za duża odległość zlewu od głównego pionu kanalizacyjnego.

W firmach , zakładach produkcyjnych problemem są wylewane do kanalizacji tłuszcze, gruz, osady poprodukcyjne.

W Przypadku gastronomi zatykają się najczęściej odpływy z zlewów kuchennych, kratki w podłodze, tu głównym winowajcą jest tłuszcz i resztki poprodukcyjne wrzucane do odpływu

Przy udrażnianiu kanalizacji stosuje się głownie 2 podstawowe metody przepychania rur

Metodę mechaniczną

Metodę stosuje się głównie w kanalizacjach znajdujących się wewnątrz budynku, takich jak łazienkowe podejścia zlewozmywakowe, wc, pionach kanalizacji, w tych lokalizacji korzysta się najczęściej z mechanicznych metod czyszczenia. To metoda polegająca na wprowadzeniu do rur sprężyn elektrycznych. Na skuteczność tej metody wpływa dobór odpowiedniego przekroju sprężyny, oraz zastosowanie końcówek dopasowanych do powstałego zatoru.

Metodę hydro dynamiczną,

Metoda hydronamiczna, czyli ciśnieniowe czyszczenie rur wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. Do wykonania tego zabiegu, potrzebna jest maszyna zwana od popularnego producenta sprzętu WUKO, którą montuje się na samochodzie. Z uwagi na fakt, że w niektóre miejsca trudno było dojechać dużym pojazdem, coraz częściej stosuje się mniejsze samochody dostawcze, albo zestawy na kołach.

Maszyna WUKO – wyposażona jest w pompę tłoczącą strumień wodny do kanalizacji o ciśnieniu od 120 do 250 bar. Przy użyciu tej maszyny za pomocą specjalnych dysz woda jest wtłaczana do instalacji . Do rur wprowadzany jest wąż o odpowiednich dyszach i głowicy skierowanych do tyłu oraz do przodu. Głowicę dobiera się proporcjonalnie do wielkości rury, a także rodzaju zanieczyszczeń. Do zadań tylnych dyszy zalicza się samoczynna penetracja węża w instalacji. Przednie dyszy odpowiadają natomiast za przesuwanie zatorów i zanieczyszczeń. Kierują je do studni rewizyjnej.

Zaletą tej metody jest duża skuteczność. Oraz możliwość dokładnego usunięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z instalacji kanalizacji. Ciśnieniowego przepychanie rur to metoda bezinwazyjna, nie szkodzi środowisku, ponieważ nie wymaga stosowania chemikaliów.

Maszynę WUKO stosuje się zazwyczaj przy problemach związanych z instalacją zewnętrzną kanalizacji, Doskonale sprawdza się do udrożnień między kanalizacją z budynku, a ulicą czy szambem. Stosuje się tą metodę także w wypadku zatkanych kolektorów ulicznych, instalacji deszczowych czy przykanalików.